Kde se nachází
Naše malebná obec ležící 8 km od Hořic, 25 km od Jaroměře, Hradce Králové a Dvora Králové. Svoji polohou spadá do okresu Jičín a Královehradeckého kraje. Je umístěna na úpatí Chlumského vrchu, na kterém se nachází i naše další obce.
Těmi jsou obce Skála, Chloumek, Votuz a osada Maňovice. Obec Boháňka se nachází v nadmořské výšce 411m. Z Boháňky je vidět daleké okolí, severně Zvičina a za ní Krkonoše, jižně Hradec Králové, Kunětická Hora, Chvaletice a v dáli Železné hory.
Obcí vedou turistické a cykloturistické trasy. Obec je oblíbenou rekreační lokalitou.
V obci se nachází venkovní sochařská expozice sochařů skupiny Boháňka, kterou tvoří řada zvučných jmen.
Přes letní prázdniny je otevřené občerstvení u vodní nádrže na Skále a každou středu, pátek a sobotu promítá letní kino.
Historie
Podle historika V. V. Tomka došlo u Boháňky v roce 1100 k velké bitvě mezi Čechy a Poláky vedenými Boleslavem Chrabrým. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1378.
Obec proslavil boháňský pískovec těžený v lokalitě Skála. Z hořických pískovců je to nejtvrdší a nejtrvanlivější typ a je zavedeným pojmem v sochařsko-kamenické a figurální činnosti. Z pískovce těženého v obci je vystavěna např. Bílá věž v Hradci Králové. Bylo ho použito při výstavbě města Josefov u Jaroměře, dále na různých stavbách v Praze a v mnoha dalších českých městech. V katastru obce je v blízkosti vodojemu stálá expozice sochařské tvorby kamenické školy Hořice a mohutný pískovcový blok vztyčený na památku mistra Jana Husa v roce 1915.
Keltské sídliště
Asi 300 m od vesnice Skála leží Třebovětický rondel. Toto kultovní místo je v současné době ve špatném stavu, stále však v památkové péči a zákonem chráněné. V místě proběhl archeologický průzkum. Nalezené předměty jsou v úschově muzea.
Více o bohaté historii naší obce se dozvíte zde.
Přírodní sochařská expozice
V blízkosti vodovodního Aqvarelu mezi obcí Boháňka a její místní částí Skála vznikla v letech 1968–1969 stálá expozice sochařské skupiny „Boháňka“: akad. soch. Ellen Jilemnická, akad. soch. Pavel Ježek , akad. soch. Jan Měšťan, akad. soch. Michael Bílek, prof. akad. arch. Petr Keil, soch. Ivan Jilemnický, doc. ak. soch Pavel Jarkovský, doc. akad. soch. Pavel Mizera, akad. soch. Jiří Dostál.
Sochy jsou vytesány z tvrdého boháňského pískovce pocházejícího z obecního lomu zvaného KUKS. Umístění soch mělo svůj hlubší význam vzhledem k názvu obce Boháňka, kamenické minulosti a především vzhledem k nedalekému keltskému hradišti kruhového tvaru. Z prostoru přírodního rozmístění soch je výhled na vrcholky Krkonoš, vrch Zvičina. Leží na žluté turistické trase.
Spolky
K naší obci patří neodmyslitelně sbory dobrovolných hasičů, které již více než 120 let působí v našich vesnicích. Hasiči se v obci starají o bezpečí, zábavu a pořádání brigád. Pomáhají k bezproblémovému chodu v obcích.
Dalším spolkem, který v obci funguje je myslivecký spolek DUHORÁZ. Členové jsou aktivní při pořádání kulturních akcí obce, kde zajištují občerstvení, dále se starají o přírodu a upravují ráz krajiny.
Více o spolcích se dočtete zde.
Informace
Aby Vám neunikly žádné novinky z naší obce, přihlašte se k odběru novinek naší obce. Po přihlášení se k odběru vám budou zasílany zajímavosti a potřebné informace. Odběr provedete na spodní liště na hlavní stránce.
Pro informace týkající se úřadu a samosprávy navštivte sekci Úřad.
Pro aktuality, články, fotogalerie a události je zde Volný čas.